Prezentácia elektronického vydania súboru esejí  Milana Šimečku Obnovenie poriadku

Srdečne pozývame na prezentáciu a diskusiu k elektronickému vydaniu knihy Milana Šimečku Obnovenie poriadku.

Prezentácia knihy sa bude konať dňa 03.10.2017 o 19-tej hodine v kníhkupectve Artforum v Bratislave.

O knihe, ako aj o Milanovi Šimečkovi, budú pod taktovkou Laca Oravca diskutovať sociologička Jiřina Šiklová, historik a jeden z najbližších Šimečkových priateľov Vilém Prečan a literárni vedci Peter Zajac a Pavel Matejovič.

 Za myšlienku, výber kníh, podporu a spoluprácu pri príprave ďakujeme Petrovi a Milanovi Šimečkovcom.


Elektronickej verzia súboru esejí Milana Šimečku prináša po 27 rokoch čitateľom aj autorov predslov k talianskemu vydaniu a doslov Viléma Prečana k londýnskemu vydaniu knihy a je rozšírená o aktuálne predslovy z pera Jolany a Miroslava Kusých. Kniha je brilantnou analýzou normalizačného režimu, ktorý nastolil „poriadok“ po uvoľnených šesťdesiatych rokoch v Československu. Autor čitateľsky pútavým štýlom, v ktorom nechýba irónia a nadhľad, popisuje proces obnovovania poriadku ako aj výsledok tohto procesu – reálny socializmus.

 „Môžem vari bez zveličovania povedať, že dej po roku 1970 sa pre domáci ľud nikdy nerozvíjal ako abstraktný proces „upevňovania vedúcej úlohy strany, likvidácie exponentov pravice, očisty československej kultúry, prehlbovania spolupráce medzi socialistickými štátmi atď.“, ale ako historické predstavenie so živými postavami, ako hra o zrade, láske a nenávisti, obetavosti a čachrovaní, veľkosti a nízkosti, pomste a odpustení, zbabelosti a hrdosti, ako hra o statočnosti a prefíkanosti, hra o vzostupoch a pádoch, o peniazoch a o závisti, a vôbec o všetkom, čo je také hlboko ľudské.“


Tešíme sa na vás!