22. septembra, 2023 – Nadácia Milana Šimečku pozýva na 18. ročník festivalu [fjúžn], ktorý sa bude konať v dňoch 22. – 29. septembra v Bratislave. Hlavnou témou je Porozumenie. Bohatý program tvorí viac ako dvadsať podujatí, ktoré pripravili v spolupráci s cudzineckými komunitami a organizáciami. Na koncertoch, komunitných akciách, výstavách, divadelných predstaveniach či aktivitách pre deti predstavia účinkujúcich z mnohých krajín sveta.
Jedným z cieľov festivalu [fjúžn] je priblížiť verejnosti život cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku, ktorých v spoločnosti nie je veľmi počuť ani vidieť.
Porozumej svetu, ktorý máme doma
Na Slovensku žije skoro 300-tisícich ľudí z cudziny a ich počet z roka na rok narastá. Vojna na Ukrajine pôvodné čísla znásobila, i keď stále patríme ku krajinám Európskej únie, ktoré majú najnižší podiel ľudí z cudziny.
„Cudzinci a cudzinky sú našimi susedmi, kolegyňami, priateľmi či rodinnými príslušníčkami. Tvoria neoddeliteľnú súčasť našej spoločnosti, menia ju a robia Slovensko rozmanitejšou krajinou. Počas festivalu [fjúžn] budeme hľadať odpovede na otázku, ako si dokážeme navzájom viac porozumieť. Veríme, že osobný kontakt je tým najlepším spôsobom, ako búrať bariéry na oboch stranách,“ vysvetľuje Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.
Otvorenie festivalu – Humans of [fjúžn] na tanieri
Každoročnou súčasťou festivalu je koncept Humans of [fjúžn], ktorý prináša príbehy vybraných osobností pochádzajúcich z inej krajiny či kultúry.
Tohtoročnými Humans of [fjúžn] sú Naomi Hužovičová, Kasha Potrohosh, Katarína Živanović, Yehuda Gabrielita Madjiah a Vladyslav Yatskovyi, ktorých predstavia na otvorení festivalu. Počas večera zaznejú ich príbehy a hostia a hostky ochutnajú jedlá ich domovských krajín – Indonézie, Srbska, Kanady a Ukrajiny. Atmosféru večera spríjemní hlas sýrskej speváčky Lary Abou Hamdan, ktorá neskôr vystúpi aj spoločne s DJ Bobsanom a bubeníkom Marekom Drummerom.
Koncerty, komunitné podujatia, koncerty, výstavy aj program pre deti
„Aj tento rok sa nám podarilo vyskladať kvalitný rozmanitý program. Tvoria ho autentické komunitné aktivity, výnimočné podujatia a spolupráce, z ktorých mnohé vznikli práve pre festival. Čakajú vás koncerty, divadlo, vizuálne umenie, ale aj súčasná (nielen) klubová hudba. Zasmejeme sa, niečo sa naučíme, spoznáme nepoznané, oddýchneme si, pokýveme hlavou do rytmov alebo sa dobre najeme. To všetko je [fjúžn]. Pozývame všetkých, bez rozdielu, porozumieť svetu, ktorý máme doma,” uvádza Martin Brix, manažér festivalu [fjúžn].
Headlinerom hudobnej časti programu je niekoľkonásobne ocenený britský DJ Conducta. V rámci koncertov Equal zahrajú ukrajinská skladateľka Katarina Gryvul a peruánsky digitálny umelec Alex Guevara, a v ojedinelej spoločnej formácii aj pražská hudobníčka Ursula Sereghy a škótsko-český projekt Evil Medvěd.
Tešiť sa môžete aj na koncert trnavského rappera Boy Wondera a živelné DJ-ské sety DJ Kansiika, Romskiho a Kewua. S Kewuom sa bude naživo rozprávať otec Mirec vo [fjúžn] epizóde podcastu Za hudbou.
[fjúžn] zóna je už tradičnou súčasťou sobotného Dobrého trhu. Na malých aj veľkých čaká bohatý program, ako aj stretnutia s ľuďmi z rozmanitých komunít.
Festival bude pokračovať v komunitnom duchu Ukrajinskou nedeľou v Novej Cvernovke, ktorá je venovaná všetkým ukrajinským a slovenským deťom a ich rodinám. Večer prečíta svoje slovensko-ukrajinské básne Anna Siedykh v sprievode ukrajinskej DJ-ky Olhy Bekenshtein. Záverečnou bodkou za Ukrajinskou nedeľou bude tragikomická road movie Moje tiché myšlienky, ktorú premietnu v rámci kinovečerov s HOROVODom.
V nadväznosti na prebiehajúcu výstavu v Kunsthalle Bratislava Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom a septembrové číslo Kapitálu venované téme Vietnam vás pozývame aj na podujatie Vietnam doma, ktorý spája témy umelcov a umelkýň vietnamskej komunity v Česku a na Slovensku.
Tešiť sa môžete aj na dve multižánrové storytellingové podujatia – Príbehy na dobrú noc, ktoré usporadúva Medzinárodná spoločnosť pre umenie a kultúru a Slovenská Tepláreň.
S Magnificent Picnic ochutnáte jesenné dobroty ukrajinského šéfkuchára Maksyma Dudka počas benefičnej pop-up večere na podporu Ukrajiny.
Nebude chýbať ani anglický stand-up z dielne Joke’s On You či tradičný [fjúžn] walk, ktorý povedie Irina pochádzajúca z malej dedinky na Sibíri. Čaká vás aj Divadlo Fórum, bláznivý kreatívny workshop o jazykoch, hry prepájajúce slovenskú a ukrajinskú komunitu, ale aj swap cudzojazyčných kníh.
Vizuálne umenie zastúpia výstavy Kvet Nguyen: Humans of [fjúžn], Magdaléna a Noel Rojo: Ženy, ktoré zostali v Mexiku, Senegale a Etiópii a Ženy, ktoré zostali v Indii, Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom, umelecké dielo Laca Saba A teraz niečo o vojne a zážitkové multimediálne dielo xBit: Opustiť domov a utekať.
Kompletný program festivalu nájdete na www.festival.fjuzn.sk alebo na Facebooku.
O festivale [fjúžn]
Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít.
V súčasnosti je [fjúžn] už celoročný program nadácie zameraný na zviditeľňovanie cudzincov a cudziniek medzi nami, ako aj na prezentáciu komunitných projektov nových menšín (migranti, nové náboženské skupiny). Okrem festivalu realizujeme širokú škálu aktivít ako oslavy Svetového dňa utečencov, prehliadky [fjúžn] walks, portál www.fjuzn.sk. A od roku 2019 sú to aj podujatia [fjúžn] na cestách, prostredníctvom ktorých prezentujeme život a kultúru cudzincov a cudziniek v mestách po celom Slovensku.
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!