Vydávame prvý autorský komiks z dielne renomovaných autorov, spisovateľa Michala Hvoreckého a filmára a výtvarníka Matúša Vizára. Ponorte sa do skutočného príbehu z čias, keď Európu rozdeľovala Železná opona. Ponorte sa do príbehu Milana Šimečku, filozofa a spisovateľa, ktorý bol vo svete uznávaným autorom, no doma bol prenasledovaný a väznený.
Milan Šimečka bol politický mozog disentu, humanista, vysokoškolský profesor, otec a manžel, bagrista, väzeň a neskôr prezidentov poradca. Utopista prenasledovaný komunistami, človek, ktorý zomrel krátko po tom, ako sa dočkal vytúženej slobody.
Napísal inšpiratívne knihy a eseje, v ktorých sa zaoberal slobodou, utópiami, predstavami o lepšom fungovaní spoločnosti a príbehmi jednotlivca v dejinách. Jeho myšlienky reflektovali chaos aj znechutenie ľudí v priestore strednej Európy pred pádom železnej opony, vieru v demokraciu a občiansku spoločnosť.
Aj keď bol celosvetovo oceňovaný ako uznávaný autor, doma zostáva takmer neznámy. Preto sme sa rozhodli jeho život priblížiť širokej verejnosti v komiksovom diele. „Chceme, aby čo najviac ľudí spoznalo jeho fascinujúci príbeh a dielo. Jeho viera v slobodu nepoznala ústupky no napriek tomu bol aj človekom dialógu, porozumenia a spájania. Veríme, že tento príbeh dokáže práve v dnešných dňoch mnohých inšpirovať, pretože ho nezlomila ťažká doba, prenasledovanie, výsluchy ani väzenie. Zároveň si dokázal priznať vlastné omyly a intelektuálne zlyhania. Mám pocit, že nám v dnešnej dobe takýto človek veľmi chýba a aj preto sme sa rozhodli jeho príbeh priniesť aj v komiksovej podobe“ vysvetľuje Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.
Scenár ku komiksu spoločne napísali jeden z najvýraznejších slovenských spisovateľov súčasnosti, Michal Hvorecký a oceňovaný výtvarník a filmár Matúš Vizár „Podľa mňa je Milan Šimečka jeden z najlepších československých spisovateľov 20. storočia. Čaká na znovuobjavenie novou generáciou. Graphic novel mi na to pripadá najvhodnejšia. Šimečka mal rád žánrovú literatúru, najmä sci-fi, ako sa vtedy hovorilo science fiction. Verím, že by ho bavilo stať sa postavou komiksu. Jeho život je napínavý ako prvotriedny román. Jeho dielo je aktuálne dodnes, keď znova žijeme akúsi normalizáciu v dezinformačnej ére,“ hovorí Michal Hvorecký. „Milan Šimečka je ten autor, ktorý potvrdí povesť, ktorá ho predchádza. A ideálny sprievodca dobou medzi nástupom a zgegnutím reálneho socialistického zriadenia. Za tú dobu sa cítil osobne zodpovedný, bol aj ukážkovým laboratórnym morčaťom, na ktorom režim testoval svoju odhodlanosť a analytický autor, ktorý sa s chuťou snažil pomenovať dejinné súvislosti čo najčistejšie. Kývol som na tento projekt, i keď pri biografiách cítim rozpaky zo snahy interpretovať niekoho život. Ale interpretovať niekoho ako Milan Šimečka je príliš lákavá šanca. Vďaka práci na tomto komikse som postupne prečítal takmer všetko čo som od Šimečku zohnal. Konečne,“ dodáva Matúš Vizár.
Na vydanie komiksu sme získali grant z Fondu na podporu umenia, nestačí to však na pokrytie všetkých nákladov. Preto sme sa rozhodli obrátiť aj na verejnosť, prostredníctvom kampane na platforme Startlab.sk.
Paralelne, tak ako sa mohli samizdaty šíriť len vďaka odvážnemu odhodlaniu podporovateľov a podporovateliek, aj dnes žiadame o podporu ľudí, ktorí veria v občiansku spoločnosť.
Čierno-biely komiks bude mať viac ako 100 strán a zachytáva obdobie 80-tych rokov, počas ktorých bol Milan Šimečka 13 mesiacov bezdôvodne vo väzení. Vydanie komiksu je naplánované na jar/leto 2024.
O autoroch
Michal Hvorecký
Spisovateľ a prekladateľ z Bratislavy, ročník 1976. Píše poviedky, romány a články pre dospelých aj pre deti. Vydal desať autorských kníh. Jeho knižky vyšli v prekladoch do štrnástich jazykov. Prekladá z nemčiny, napríklad Martina Pollacka alebo W. G. Sebalda. Pracuje v Goetheho inštitúte. Získal Cenu Tatra Banky pre mladého tvorcu a niekoľko ďalších ocenení. Jeho kniha pre deti Lebopreto sa stala podľa Bibiany najkrajšou detskou knihou roka 2022.
Matúš Vizár
Filmár a výtvarník. Debutoval v Cannes s krátkym filmom Pandy, ktorý získal v sekcii Cinefondation 3. miesto a desiatky ďalších festivalových cien. Jeho karitarúry a ilustrácie poznáte z Denníka N, alebo zo SME. V roku 2016 získal Novinársku cenu Nadácie otvorenej spoločnosti.
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!