Festival [fjúžn] sa prehupol do dospelosti a my vám ďakujeme, že ste už po osemnástykrát prišli osláviť rozmanitosť a ľudí, ktorí majú svoje korene nielen na Slovensku. Počas ôsmich dní ste navštívili dvadsaťpäť podujatí, umeleckých výstav a inštalácií.
Spolu s nami ste poznali tohtoročných Humans of [fjúžn] – Naomi Hužovičovú, Kashu Potrohosh, Katarínu Živanović, Yehudu Gabrielitu Madjiah a Vladyslava Yatskového, ich príbehy a ochutnali jedlá ich domovských krajín.
Na parkete vás roztancoval britský DJ Conducta. V rámci koncertov Equal ste zažili ukrajinskú skladateľku Katarina Gryvul a peruánskeho digitálneho umelca Alexa Guevaru, a v ojedinelej spoločnej formácii aj pražskú hudobníčku Ursulu Sereghy a škótsko-český projekt Evil Medvěd.
Bol aj koncert trnavského rappera Boy Wonder a živelné DJ-ské sety Kansiika, Romskiho a Kewu-a. S Kewuom sa dokonca naživo rozprával otec Mirec vo [fjúžn] epizóde podcastu Za hudbou.
Atmosféru festivalu dofarbil hlas sýrskej speváčky Lary Abou Hamdan, ktorá vystúpila aj spoločne s DJ Bobsanom a bubeníkom Marekom Drummerom.
Na Dobrom trhu nechýbala naša tradičná [fjúžn] zóna a komunitný program pre ukrajinské a slovenské deti a ich rodiny priniesla Ukrajinská nedeľa v Novej Cvernovke.
Anna Siedykh vám v sprievode ukrajinskej DJ-ky Olhy Bekenshtein prečítala svoje slovensko-ukrajinské básne a videli ste aj tragikomickú road movie Moje tiché myšlienky, ktorú sme premietli v rámci kinovečerov s HOROVODom.
Jesenné dobroty ukrajinského šéfkuchára Maksyma Dudka ste ochutnali počas benefičnej pop-up večere na podporu Ukrajiny, ktorú organizoval Magnificent Picnic.
Radi sme vás stretli na komentovanej prehliadke výstavy Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom a na podujatí Vietnam doma, ktoré spájali témy umelcov a umelkýň vietnamskej komunity v Česku a na Slovensku.
Dve storytellingové podujatia, ktoré usporiadala Medzinárodná spoločnosť pre umenie a kultúru a Slovenská tepláreň, priniesli Príbehy na dobrú noc, multižánrové rozprávanie príbehov pre dospelých.
Nechýbal ani anglický stand-up z dielne Joke’s On You či tradičný [fjúžn] walk, ktorý viedla Irina pochádzajúca z malej dedinky na Sibíri. Súčasťou programu bolo aj Divadlo Fórum, swap cudzojazyčných kníh, hry prepájajúce slovenskú a ukrajinskú komunitu, ale aj bláznivý kreatívny workshop o jazykoch.
No a nezabudli sme ani na vizuálne umenie, ktoré priniesli výstavy Kvet Nguyen: Humans of [fjúžn], Magdaléna a Noel Rojo: Ženy, ktoré zostali v Mexiku, Senegale a Etiópii a Ženy, ktoré zostali v Indii, Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom, umelecké dielo Laca Saba A teraz niečo o vojne a zážitkové multimediálne dielo xBit: Opustiť domov a utekať.
ĎAKUJEME!
|
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!