Nesie meno významného československého disidenta, filozofa a spisovateľa Milana Šimečku (1930 – 1990). Nadáciu založili siedmi priatelia Milana Šimečku krátko po jeho smrti: Martin Bútora, Juraj Flamik, Fedor Gál, Miroslav Kusý, František Mikloško, Peter Tatár a Peter Zajac. Vznikla v roku 1991 a pomáhala s demokratizačnými procesmi a budovaním občianskej spoločnosti. Od revolúcie prešlo Slovensko dlhú cestu, s ktorou sa vyvíjalo aj naše smerovanie. V nadácii sa zasadzujeme o to, aby Slovensko bolo otvorenou krajinou, ktorej záleží na ľudských právach a odmieta nenávisť.
Veríme, že vďaka rešpektovaniu rozmanitosti dokážeme naplno využiť potenciál nás všetkých. Preto vzdelávame a podporujeme žiačky a študentov, učiteľov a učiteľky, zamestnancov či zamestnankyne samosprávy a verejnosť.
K zložitým problémom pristupujeme citlivo, s rešpektom a systematicky, pričom zohľadňujeme potreby komunít aj jednotlivcov. V súčasnosti rozvíjame v nadácii tri programy: Vedieť nestačí, [fjúžn] a Spoločnosť pre všetkých.
Politický mozog disentu, nadčasový humanista schopný osloviť ľudí naprieč celým sociálnym spektrom, vysokoškolský profesor aj bagrista, Havlov spoluväzeň a neskôr poradca, utopista prenasledovaný komunistami, spisovateľ, ktorého tvorivá aktivita by stačila priemernému človeku aj na dva životy. Muž, ktorý náhle zomrel veľmi krátko po tom, ako sa dočkal vytúženej slobody a počiatku demokratických zmien.
Svojím dielom a aktivitou v oblasti ľudských práv získal veľkú autoritu v Československu aj vo svete, jeho diela patrili k tým najprekladanejším. Milan Šimečka bol mimoriadnym autorom, ktorého diela a myšlienky v nich silno presahovali hranice republiky aj dobu.
Ste komunita, cudzinec / cudzinka a máte nápad alebo hľadáte spoluprácu, či podporu pre svoje aktivity?
Ozvite sa nám na info@fjuzn.sk. Festival [fjúžn] je multižánrový festival, ktorý dáva priestor na spoznávanie sa s cudzincami a cudzinkami žijúcimi u nás. Pripravujeme koncerty, divadlo, výstavy, diskusie, umelecké spolupráce a komunitné podujatia.
V rámci programu [fjúžn] každý rok pri príležitosti festivalu vydávame aj magazín. Jeho súčasťou sú príbehy či eseje cudziniek, cudzincov a ľudí, ktorých korene siahajú mimo Slovenska. Ak by ste sa chceli s nami podeliť o svoj príbeh, napíšte nám na ivana@nadaciams.sk.
Aktuálne a aj predošlé čísla [fjúžn] magazínu nájdete na tomto linku.
Týmto aktivitám sa venujeme v programe Vedieť nestačí, viac o nich nájdete tu. Aktivity v tejto oblasti však nemajú pravidelný charakter, preto ak máte záujem a chcete, aby vám nič neušlo, prihláste sa do nášho kontaktníka na adrese nms@nadaciams.sk.
Základným školám ponúkame príručky multikultúrnej výchovy Farebná škola 1 a 2 alebo metodiku Holokaust (ne)bol a vzdelávací nástroj Stories that Move.
ríručky si môžete zdarma stiahnuť na tomto linku. Stories that Move je vzdelávací nástroj, ktorý ponúka učiacim sa priestor na zamyslenie sa nad otázkami rozmanitosti a diskriminácie a tiež na to, aby zvažovali svoje názory i rozhodnutia. Tento projekt je určený pre pedagógov SŠ. Portál Stories that Move je dostupný zdarma a je možné ho využívať v rámci formálneho i neformálneho vzdelávania.
Viac informácií o nástroji Stories that Move nájdete na stránke jedného z našich programov, Vedieť nestačí, tu.
IWalks je medzinárodný projekt interaktívnych prehliadok mesta, ktoré približujú dejiny holokaustu pomocou audiovizuálnych svedectiev ľudí, ktorí ho prežili. IWalks zatiaľ funguje v Bratislave a Košiciach.
V prípade záujmu o bližšie informácie a možnosť hosťovania výstavy na vašej škole kontaktujte Kristínu Grečkovú:
Žiaľ, Nadácia Milana Šimečku nedisponuje voľnými finančnými zdrojmi pre jednotlivcov.
Ak máte záujem o aktivitu k príležitosti výročia Nežnej revolúcie kontaktujte prosím Kristínu Grečkovú na adrese kristina@nadaciams.sk.
Kontakt pre média
pr@nadaciams.sk
Výročné správy
Súhrnné správy
Zmluvy
Výzvy
Aktuálne nemáme v ponuke žiadne výzvy.
Safeguarding Policy & Etický komunikačný kódex
Ak chcete dostávať viac informácií o našich vzdelávacích a kultúrnych projektoch a činnosti Nadácie Milana Šimečku, vyplňte, prosím, nasledujúce údaje. Ďakujeme!